Καντήλι (Τρούπι - Στρουγκίτσα)
ΒΑΘΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ 2 ΩΡΕΣ ΠΟΡΕΙΑΣ 3:30 |
|
![]() Περπατώντας ακόμη 700 μ. στο χωματόδρομο συναντούμε δεξιά ( υψ. 790 μ.) το σηματοδοτημένο μονοπάτι. Ακολουθώντας τη σήμανση προσεκτικά μας οδηγεί στην κορυφή. Μετά από πορεία 50’΄φτάνουμε στη θέση Αγνάντι ( υψ. 1,000 μ.) με την πανοραμική θέα του Αιγαίου να απλώνεται στα πόδια μας. Από εδώ αγναντεύουμε επίσης τα χωριά της Β. Εύβοιας. Την όμορφη εικόνα χαλάνε τα εγκαταλειμμένα λατομεία λευκολίθου, που έχουν πληγώσει το βουνό και τα απομεινάρια τους έχουν μετατραπεί σε μπάζα και |
Η επιστροφή από την ίδια διαδρομή για να απολαύσουμε πιο ξεκούραστα την όμορφη θεα.
|