Λίγα λόγια για τον Καφηρέα
ΓΕΝΙΚΑ: |
Τα μικρά χωριά που αποτελούν την παλαιά κοινότητα Καφηρέως είναι γνωστά και ως Καβοντόρος. Μέχρι πρόσφατα τα χωριά ήταν πολύ απομονωμένα, ενώ πλέον έχουν αρχίζουν και αναπτύσσονται. Την ανάπτυξή τους αυτή την οφείλουν στις μεγάλες κοιλάδες που έχουν γύρω |
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ: |
|
ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΕΤΡΑ: |
Στις ακτές του Νότιου Ευβοϊκού μπορείτε να συναντήσετε μερικές από τις οργανωμένες ή μη, τουριστικές παραλίες, που οι πιο φημισμένες από αυτές επικοινωνούν πορθμειακά με τις απέναντι ακτές της Αττικής. Τα πεντακάθαρα και καταγάλανα νερά του νότιου Ευβοϊκού μαγεύουν τους επισκέπτες. Μερικές από αυτές τις παραλίες είναι το Λειβαδάκι, η Γαλλίδα, το Κοχύλι, ο Μπούρτος, το Νησάκι, το Καστρί και η Ψιλή Άμμος. |
ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ: |
Οι περισσότερες ξενοδοχειακές μονάδες και συγκροτήματα ενοικιαζόμενων δωματίων συγκεντρώνονται περισσότερο στη περιοχή της Καρύστου. Οι εγκαταστάσεις αυτές διακρίνονται για τη ποιότητά τους και καλύπτουν κατά μεγάλο ποσοστό τις ανάγκες των επισκεπτών. Ο αριθμός κέντρων σίτισης και διασκέδασης είναι μεγάλος , ενώ ταβέρνες και μεζεδοπωλεία συγκεντρώνονται κυρίως στις παραλίες. |
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ: |
Στις οργανωμένες πλαζ της περιοχής οι επισκέπτες μπορούν να απολαύσουν διάφορα θαλάσσια σπορ, να επιχειρήσουν πεζοπορίες στη περιοχή της Όχης ή κρουαζιέρες με μικρά σκάφη οργανωμένες από το τουριστικό γραφείο της Καρύστου. Ακόμα μία κρουαζιέρα στους Πεταλιούς ,σε αυτή τη γραφική συστάδα από εννέα νησάκια συγκαταλέγεται στις ευχάριστες εκπλήξεις που επιφυλάσσει η Εύβοια στους επισκέπτες της. Αφετηρία της κρουαζιέρας είναι το Μαρμάρι. Τόσο τα νησάκια όσο και ο θαλάσσιος χώρος ενδείκνυνται για όλων των ειδών τις θαλάσσιες ενασχολήσεις, καθώς και ψάρεμα, καταδύσεις, κολύμπι, ηλιοθεραπεία, φωτογράφηση και εξερευνητικές πεζοπορίες στο εσωτερικό των γραφικών νησίδων. |